Tarot Falı Bak

Üç kart tarot açılımı nedir? Üç kart tarot açılımı, en eski yöntemlerden biridir. Bu açılımda GEÇMİŞ, ŞİMDİ ve GELECEK olmak üzere üç farklı pozisyon vardır ve seçtiğiniz kartın anlamı geldiği SIRAYA göre değişiklik gösterir.

Bu açılım içinde bulunduğunuz döneme GENEL bir bakış açısı sağlar. Ya da aklınızdaki soru çerçevesinde de yorumları değerlendirebilirsiniz.

Aşağıdaki desteden ÜÇ kart seçtikten sonra çıkacak “Falıma Bak” butonuna basın.

Tarot Falı Nedir ? Tarot, 15. yüzyılın ortalarından itibaren Avrupa’nın pek çok bölgesinde kullanılan ve 78 karttan oluşan bir oyun destesidir. 18. yüzyıldan itibaren ise çeşitli mistik ve okültist tarafından kehanet ve fal amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Bu tarihten önce tarot destesinin kehanet amacıyla kullanıldığına dair kesin bir kanıt olmasa da, bazı yazarlar kartların kökeninin Antik Mısır ya da Kabala’ya dayandığını savunur.

Tarot sözcüğünün ilk olarak 15.yüzyılda İtalya’da oynanan bir oyun ismi olan tarocchi’den geldiği düşünülmektedir. Aynı oyun Fransa’da tarot olarak bilinir. Bazı yazarlar sözcüğün Arapça turuq (yollar); taraka (vazgeçmek, bırakmak); YA DA tarh (reddetmek,azaltmak) kelimelerinden geldiğini ileri sürer.

Diğer bir ilginç yorum ise, tarot isminin Kur’an’da adı geçen Harut ve Marut isimli iki melekle ilişkilendirilmesidir. Bu iki meleğin Babil’de insanlara çeşitli bilgileri ve sihri öğrettiğine inanılır. Yine Musevi tefsirinde de bu iki meleğin ceza olarak Babil’de baş aşağı asıldığından bahsedilir. Bu duruş biçimi, Tarot kartlarından biri olan “Asılmış Adam” kartındaki tasvire benzer.

Diğer yandan TAROT kelimesinin tersten okunuşu olan TORAT’ın, Torah (TEVRAT) kelimesiyle ilişkili olduğu düşünülür. Ortadoğu’da Torat, Torah’ın en sık kullanılan telaffuzlarından biridir. Bütün bunlar, konuyla ilgili yazarlara tarot kartlarının Yahudi mistizmi ile bağlantılı olabileceğini düşündürtmüştür.

Tarot destesinde 22’si Büyük Arkana, 56’sı Küçük Arkana olmak üzere 78 kart bulunur. Arkana “Sır” anlamına gelmektedir. KÜÇÜK ARKANA; her biri 14 kart içeren 4 takımdan oluşur. Bu dört takım Kupa, Kılıç, Asa ve Tılsım olarak isimlendirilir. (Farklı kaynaklarda daha değişik isimler de kullanılmıştır.)

Her bir takımın içindeki 14 kart; 1 yani As’dan başlar ve 10’a gider. Son dört kart, Saray kartlarıdır. Bunlar Uşak, Şövalye, Kraliçe ve Kral olarak adlandırılır. BÜYÜK ARKANA ise; ezoterizme göre daha sembolik ve derin anlamları olan kartlardır. Hayatın aşamaları, deneyimler ve olaylarla çok yakından ilgilidir. Bu kartların ağırlığı, Küçük Arkanadakilerden daha fazladır.