e- Devlet Üzerinden Form Dolduranlar Müjde! 1-2-3 Çocuğunuz Varsa 3.295 TL Ödeme Adınıza Yatacak...

e- Devlet Üzerinden Form Dolduranlar Müjde! 1-2-3 Çocuğunuz Varsa 3.295 TL Ödeme Adınıza Yatacak...

1-2-3- çocuğu olana 3.040 TL para yardımı! Devlet tarafından sağlanan çocuk destek ödemeleri, binlerce vatandaşımızın gündeminde yer alıyor. SED destek ödemeleri hakkında detaylar Şubat ayına girmesiyle birlikte sık sık sorgulanıyor. 2023 yılı itibarıyla

Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ihtiyaç sahibi ailelere yönelik destekleri devam ediyor. 2023 yılına girilmesiyle birlikte asgari ücrete yapılan zammın ardından destek ödemelerinde de artış yaşandı. Çocuklu ailelere yapılan devlet desteğine binlerce kişi başvuruda bulunuyor. Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti (SED) ile 1-2-3 çocuklu ailere para yardımı yapılıyor. Peki, çocuklu ailelere destek ödemesi nasıl alınır? İşte, başvuruda bulunmak isteyenlerde aranan 3 şart...

DESTEK ÖDEMELERİ YÜKSELDİ!

Çocukların, öncelikle aile yanında desteklenmesi ilkesini esas aldıklarını vurgulayan Bakan Yanık, ihtiyaç sahibi ailelere çocukları için Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti sunduklarını kaydetti. Bu kapsamda Bakan Yanık, "SED hizmetinde çocuk başına yapılan ekonomik destek tutarı ortalama 2.337 TL'den 3.038 TL'ye yükseldi. Ayrıca koruyucu ailelere çocuk başına yapılan ödemelerin aylık ortalaması 3.644 TL'den 4.853 TL'ye çıkarıldı" dedi.

AİLE DESTEK YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Aile Destek Programı başvuruları, e-Devlet'ten veya ikametgâh adresinin bağlı olduğu 3294 sayılı Kanun kapsamında kurulmuş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılabilmektedir.

AİLE DESTEK ÖDEMELERİ NASIL SORGULANIR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hayata geçirilen aile destek ödemeleri her ay vatandaşların hesaplarına yatırılıyor.

Vatandaşlar ödemelerin hesaplarına yatırılıp yatırılmadığını e-Devlet üzerinden kolayca sorgulayabiliyor.

ÇOCUK DESTEK BİLEŞENİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Başvurular e-Devlet veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) yapılacak. Aile Destek Programı'nda 12 ay boyunca düzenli olarak ödeme yapılacak.

ÇOCUK PARASI NEREDEN NASIL ALINACAK?

Başvuruda bulunan vatandaşlar çocuk paralarını başvuru yaptığı ayı takiben bir sonraki ayın 25'inci gününde PTT hesaplarından çekebilir ya da PTT'den alabiliyor.

ÇOCUK DESTEĞİ BAŞVURULARI NASIL, NEREDEN YAPILIR?

1,2 ve 3 çocuklu ailelere PTT'den 300, 400 ve 600 TL arasında farklılık gösteren destek ödemesinde bulunuyor. Devletin bu destek ödemeleri 2015 tarihinden itibaren devam ediyor. Söz konusu başvuruları ise TC kimlik numarasıyla e-devlet üzerinden yapılıyor.

Aile Sosyal ve Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan yardımlara TC. kimlik numaranızla birlikte e-devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapan tüm anneler bu destek ödemesinden faydalanıyor.

Yeni doğan çocuk yardımları için E-devlet ya da aile.gov.tr üzerinden başvuru yapılıyor.

Yeni doğan çocuk yardımları için E-devlet ya da aile.gov.tr üzerinden başvuru yapılıyor.

Bunların dışında aile bakanlıkları il müdürlüklerinden ve kaymakamlıklardan da bu başvurularda bulunabiliyor. PTT merkezlerinden öğrenebildiği gibi E-Devlet üzerinden başvurunuzu görüntüleyebilir ve başvuru durumunuza bakabilirsiniz.

AİLE DESTEK ÖDEMELERİ NE KADAR?

Aile Destek Programı ödemelerinde, gelir miktarına göre yardım tutarı değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda hane içinde kişi başına düşen aylık gelir aralığına göre ödeme tutarları şöyle:

450 TL ve altı olanlar: 1.250 TL alacak.

450 TL üzeri - 911,15 TL ve altı olanlar: 1.100 TL alacak.

911,15 TL üzeri - 1372,30 TL ve altı olanlar: 950 TL alacak.

1372,30 TL üzeri - 1833,45 TL'den az olanlar: 850 TL alacak.

2023 SED YARDIMI NE KADAR OLDU?

Çocuk (Okul öncesi) 2059,99 TL
Çocuk (İlköğretim) 3090,00 TL
Çocuk (Ortaöğretim) 3295,99 TL
Çocuk (Ortaöğretim çağında okumayan) 2059,99 TL
Çocuk (Yükseköğretim) 3708,00 TL
Kuruluş bakımından ayrılan gençler 1,648,00 TL.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.