2023 Genel Af Geliyor mu? En Yetkili İsim Açıklama Yaptı! İşte Detaylar...

2023 Genel Af Geliyor mu? En Yetkili İsim Açıklama Yaptı! İşte Detaylar...

Pandemi döneminde salgının etkisini kırmak için açık cezaevlerindeki 120 bin mahkum izne gönderilmişti. Koronavirüsün etkisini devam ettirmesi sonrası ise izinler 31 Temmuz 2023 tarihine kadar uzatıldı. Adalet Bakanlığı tarafından 7. yargı paketine ilişki

Yeni yıla girilmesiyle birlikte özellikle sosyal medyada genel af beklentisi ile ilgili birçok vatandaş görüşlerini bildiriyor. Adalet Bakanlığı 7. yargı paketi üzerindeki çalışmalarını tamamladı. Çalışmaların kısa süre içerisinde Meclis’te görüşülmesi bekleniyor. 7. yargı paketinin detayları ise mahkum aileleri ve yakınları tarafından araştırılıyor. Son olarak Pandemi sebebiyle açık cezaevlerindeki yaklaşık 120 bin mahkum izne gönderilmişti. Sonrasında izin süresi 31 Temmuz’a çekildi.

120 BİN KİŞİYE AF UYGULANACAK

Covid-19 pandemisi ile birlikte açık cezaevinde kalan ve dışarı çıkması uygun görülen 120 bin mahkum, geçici süre ile cezaevinden tahliye edilmişti. Yaklaşık 120 bin mahkumu ilgilendiren düzenlemenin süresi 31 Temmuz 2023 tarihine kadar uzatılmıştı. Şimdi ise yapılacak bir düzenleme ile bir defaya mahsus olmak üzere pandemi sebebiyle izne çıkarılan mahkumlar tahliye edilecek.

GENEL AF ÇIKACAK MI?

Yargı Paketi ile ilgili beklenen açıklama geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan geldi. Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada düzenlemeyle ilgili mutabık kaldıklarını ifade eden Bozdağ, sunum yapmadıklarını söyledi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, açıklamasının devamında 7. yargı paketinin içerisinde infaz ile ilgili bir düzenlemenin yer almayacağını ifade etti.

Dolayısıyla genel affa ilişkin resmi bir açıklama veya bilgilendirme bulunmuyor. Son olarak pandemi sonrası açık cezaevindeki mahkumlara yönelik izinler 31 Temmuz 2023 tarihine kadar uzatılmıştı.

7.Yargı paketi ile birlikte konutta çat-kapı haciz döneminin kalkması amaçlanıyor. Konutlarda hakim kararı olmadan haciz işlemi yapılmayacak. Bağımlılık yapma özelliği fazla olan sentetik uyuşturucu ve uyarıcı maddelere yönelik cezai yaptırımların daha caydırıcı hale getirilmesi amacıyla imal ve ticareti suçunun cezasının alt sınırı, 10 yıldan 15 yıl hapse çıkarılması amaçlanıyor. Yeni yargı paketiyle birlikte uyuşturucu bağımlısı suçluların tedavisi için özel cezaevleri kurulacak. Göçmen kaçakçılığı suçuyla daha etkin mücadele edilebilmesi ve caydırıcılığın sağlanması amacıyla suçun ceza alt sınırının 3 yıldan 5 yıla çıkarılması hedefleniyor.

GEÇMİŞTE DE YOK DEMİŞLERDİ

AKP'li yetkiler 2020 yılında çıkarılan infaz yasası öncesinde de defalarca böyle bir çalışmanın yapılmadığını söylemiş ancak MHP'nin ısrarları sonrasında AKP'nin de desteği ile TBMM, İnfaz yasası olarak bilinen Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'ni kabul ederek binlerce kişinin tahliye edilmesinin önünü açmıştı. Bu sebeple birçok mahkum yakını yeniden MHP'li yetkililere seslenerek infaz yasası ve genel af konusunda yardım çağrısında bulunuyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.