Emekli ve Memura Ek Zam Müjdesi Geldi! Ek Zam İçin Tarih Netleşti...

Emekli ve Memura Ek Zam Müjdesi Geldi! Ek Zam İçin Tarih Netleşti...

Emekli ve memur milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor. Emekli maaşlarına ve memur aylıklarıyla ilgili son dakika açıklaması geldi. Memur maaşlarına ve emekli aylıklarına ek ödeme müjdesi yapıldı. Memur ve emekliye yapılacak olan ek ödeme müjdesiyle ilgili

Emekli ve memurların gözü zam maaş farkı ödeme tarihlerine çevrildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın ardından ödemelerin yapılacağı tarih de belirlenmiş oldu. Bilindiği üzere bu yıl iki tarafa da yüzde 30'luk zam kararı verilmişti. Bu kapsamda ise "Emekli memur maaş farkları yattı mı, ne zaman yatacak, hesaplama nasıl yapılır?" soruları yanıt aramaya başladı. Ödemelerin bugün başlaması bekleniyor. Peki, Emekli memur zam maaş farkı yattı mı? İşte hesaplama ve sorgulama ekranı…

MEMUR EMEKLİ MAAŞI ZAM FARKI NE ZAMAN ÖDENECEK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklama sonrasında zamlı memur emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu.

İşte o tarih

Buna göre, 15 Ocak'ta toplu sözleşme ve enflasyon farkından kaynaklanan yüzde 16,48 oranında zamlı maaş alan memur emeklileri, ek zam farklarını 27 Ocak 2023 Cuma günü alacak.

AYLIK VE EK GÖSTERGE FARKI ÖDEMESİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, "Emekli Sandığı Kapsamında Emekli, Malul, Vazife Malulü, Dul veya Yetim Aylığı Alanların 2023 Yılı Ocak Dönemi Zam Farkları İle Harp veya Vazife Malullerinin 2022 Yılı Ek Ödemelerinin Ödenmesi" ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

5510 sayılı Kanunun 4/1-(c) (Emekli Sandığı) bendi kapsamında emekli, malul, vazife malulü, dul veya yetim aylığı almakta olanların 1 Ocak 2023 tarihinden geçerli olmak üzere aylıklarında oluşan aylık farkı ile 15 Ocak 2023 tarihinden geçerli olmak üzere aylıklarında oluşan ek gösterge fark tutarları, aylık almakta oldukları banka ve PTT şubelerindeki hesaplarına gönderilerek 27 Ocak 2023 Cuma günü ödenmeye başlanacaktır.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre;

Aylıklarını her ay alanlara; Ocak ayı olmak üzere 1 aylık tutarında,

Aylıklarını üçer aylıklar halinde almakta olanlardan;

Grupta Kasım-Aralık-Ocak döneminde aylık alanlara; 1 aylık tutarında,

Grupta Aralık-Ocak-Şubat döneminde aylık alanlara; 2 aylık tutarında,

Grupta Ocak-Şubat-Mart döneminde aylık alanlara; 3 aylık tutarında aylık farkı tahakkuk ettirilmiştir. Bu kapsamda 2.384.079 kişiye ek gösterge farkı dahil ödenecek fark tutarı 7,8 Milyar TL'dir.

5510 sayılı Kanunun 4/1-(a) (SSK) ve 4/1-(b) (BAĞKUR) bentleri kapsamında gelir ve aylık almakta olanların aylıkları zamlı olarak ödeme günlerinde ödenmeye başlanmıştır.

Enflasyon verisi 3 Ocak’ta açıklandığından zamlı maaşlar yetişmemişti. Normalde enflasyon farkı ve toplu sözleşmeyle memur ile memur emeklisi yüzde 16.48 zam alacaktı. Ancak refah payı ile bu zam yüzde 30’a çıkarılmıştı. Memur emeklisi ayrıca 15 Ocak’tan geçerli olmak üzere 15 günlük ek gösterge zammı da alacak.

BURADAKİ HESABA DİKKAT!

Ek göstergesi 2200’den 3600’e çıkan emeklinin maaşında 3 bin lirayı aşan yükselişler olacak. Bu kapsamda toplam 2 milyon 384 bin 79 kişiye ek gösterge dahil 7.8 milyar lira fark ödenecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, memur emeklilerinin zam farkının 27 Ocak’tan itibaren ödenmeye başlanacağını duyurmuştu.

Hesaplara geçecek hem yüzde 30’luk zam farkını hem de 15 günlük ek gösterge farkını bazı unvan, derece ve kademe ile çalışma yılına göre tek tek hesapladık.

Tablodaki eski-yeni maaş farkı ile yarın yatacak fark sizi yanıltmasın

Fark hesabında ‘15 günlük ek gösterge farkı’ var.

Yeni maaşlar 1 Şubat itibarıyla tam olarak hesaplara yansıyacak. Yani 30 günlük ek gösterge farkı 1-5 Şubat’ta net olarak görülecektir.

Memur ve emekli maaşlarına bu yılın ilk altı ayı için yapılacak zamlar, 3 Ocak 2023 tarihinde açıklanan Aralık 2022 enflasyonunun ardından açıklandı. Enflasyon farkıyla birlikte bu oran yüzde 16,48 olarak hesaplandı.

Yeni Şafak'tan İbrahim Acar'ın haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13,52 puanlık refah payı müjdesiyle birlikte memur ve emeklilerin maaşlarına bu yılın ilk altı ayı için yüzde 30 oranında zam yapılması kararlaştırıldı.

YÜZDE 30 ZAM 13 OCAK’TA RESMİLEŞTİ

Erdoğan, Ocak-Haziran 2023 dönemi için memur ve emekli maaşlarına yüzde 30 zam yapılacağı müjdesini 4 Ocak günü duyurdu. Ancak yüzde 13,52’lik refah payı artışının maaşlara yansıtılması için yasal düzenleme yapılması gerekiyordu.

Bunun için; ocak dönemi maaşlarına yetişmesi için kanun teklifi hazırlanarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunuldu. Komisyon ve genel kurul görüşmelerinin ardından memur ve emekli maaşlarına yüzde 30 zam yapılması öngörülen düzenleme Meclis’ten geçti ve 13 Ocak 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

YASAL DAYANAĞI OLUŞTU

Geçtiğimiz hafta Cuma günü resmileşen düzenlemeyle 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun üçüncü maddesine eklenen geçici bir madde ile yüzde 30’luk zammın yasal dayanağı oluşturuldu.

Kanunun 8’inci maddesinde ise “Bu Kanunun; a) 2'nci ve 3'üncü maddeleri 2023 yılı Ocak ayı ödeme döneminden itibaren uygulanmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer” şeklinde ifadeyle % 30’luk artışın bu Ocak ayı maaşlarına yansıtılacağı hükme bağlandı.

HER AYIN 15’İNCİ GÜNÜ MEMUR MAAŞI YATAR

Memur maaşları her ayın 15’inde saat 00.00’da hesaplara yatar. İlgili düzenleme 13 Ocak Cuma günü resmileşti. Ardından hafta sonu (Cumartesi ve Pazar) tatili girince düzenlemeyle kanunlaşan yüzde 13,52’lik refah payının bordrolara yansıtılması işi yetişmedi. Ocak ayı maaşları yüzde 16,48 zam ile hesaplanarak kaynak ilgili bankalara gönderildi. Kamu kurumları bankalarla yaptıkları protokol gereği maaşları en az iki gün önceden ilgili bankaya gönderiyor.

YÜZDE 13,52’LİK REFAH PAYI BU AY ÖDENECEK

Ocak ayı memur ve emekli maaşları; gecikme yaşanmaması için 15 Ocak günü yüzde 16,48’lik enflasyon farkından gelen zam yansıtılarak ödendi. Yasal düzenleme olmaksızın refah payının bordrolara yansıtılmayacağı gerçeğini görmezden gelen bazı çevreler, yüzde 30’luk maaş zammından vazgeçildiği iddiasında bulundu.

Bordro düzenleme işlemlerine yetiştirilemeyen yüzde 13,52’lik refah payı artışı ise bu ay bordrolara eklenerek ikinci bir ödemeyle hesaplara yatırılacak. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan edindiğimiz bilgiye göre; bordro birimlerinin refah payı ödeme işlemlerini bu ay sonuna kadar yetiştirmek için çalışıyor.

EYT’LİLERİN MAAŞINA DA ZAM FARKI EKLENECEK

Yüzde 13,52’lik artış, emekli olmayı bekleyen milyonlarca EYT’li için de geçerli olacak. Emekli olduklarında ne kadar maaş alacaklarını merak edenler, Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesi üzerinden verilen https://uyg.sgk.gov.tr” adresinden ulaşılan sayfada gerekli bilgileri girerek meramını giderebiliyor.

Yeni zamla birlikte güncellenmek üzere yıl başından önce geçici olarak devre dışı bırakılan bu ekran, önceki gün tekrar hizmet vermeye başladı. Daha önce gördükleri rakamın üzerine yüzde 16,48’lik zam yapıldığı gören EYT’liler ve diğer emekli adayları, aylıklara yansıtılacak refah payı ödemesinin kendileri için de geçerli olup olmadığını merak etmeye başladı. Konuyu sorduğumuz Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri, yüzde 13,52’lik refah payı zammının emekli ve memur maaşlarının yanısıra EYT düzenlemesi bekleyenlerin maaşlarına da güncellemeyle birlikte yansıyacağını ifade etti.

Enflasyon verileri, refah payı ve gerçekleşen ek zam ile birlikte, emekli ve memur maaşına yüzde 30 zam yapıldı. Bu kapsamda en düşük emekli maaşı 5 bin 500 TL olurken, en düşük memur maaşı 11.848 TL'ye yükseldi. Peki, emekli ve memur maaşı zam farkı yattı mı, ne zaman yatacak?

MEMUR MAAŞI ZAM FARKI NE ZAMAN YATACAK?

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan memur maaş zammı açıklaması geldi. Açıklamada ''Cumhurbaşkanımızın müjdesini verdiği %30 zam Meclis Genel Kurulunda kabul edildi. Kamu görevlilerimizin refah düzeyini artırmaya yönelik ilave zam tutarının hızlı bir şekilde hesaplara yatması için ekibimiz özveriyle çalışarak sistemlerimizi güncellediler. Ocak ayı maaşlarının hesaba geçmesiyle birlikte, yüzde 13.52 oranında ilave zam ve 1 Ocak- 14 Ocak tarihleri arası katsayı artışından kaynaklanan 14 günlük maaş farklarının da ödenebilmesi amacıyla sistemlerimizi kamu kurumlarımızın kullanımına açacağız.'' denildi

AK PARTİ'DEN AÇIKLAMA GELDİ

Memurlar 15 Ocak’ta maaş zammının yüzde 16.48’lik kısmını alacaklar. Kalan 13.52 puanlık kısım ise daha sonra hesaplarına yatırılacak. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, memurların zamlı maaşı iki parça halinde alabileceğini söyledi. AK Parti Grubu'nda sözleşmeli personel ile ilgili açıklama yapan Elitaş memur ve emeklilerin yüzde 30 zamlı maaşlarının ne zaman yatacağıyla ilgili "Birkaç gün gecikmeyle olur" ifadelerini kullandı.

Memurlar 15 Ocak’ta maaş zammının yüzde 16.48’lik kısmını alacaklar. Kalan 13.52 puanlık kısım ise daha sonra hesaplarına yatırılacak. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, memurların zamlı maaşı iki parça halinde alabileceğini söyledi. AK Parti Grubu'nda sözleşmeli personel ile ilgili açıklama yapan Elitaş memur ve emeklilerin yüzde 30 zamlı maaşlarının ne zaman yatacağıyla ilgili "Birkaç gün gecikmeyle olur" ifadelerini kullandı.

EMEKLİ SANDIĞI OCAK AYI ZAM FARKI NE ZAMAN ÖDENECEK?

Emekli aylıkları Emekli Sandığı’nda her ayın 1’i ila 5’inde; SSK’lılarda 17’si ila 26’sında; BAĞ-KUR’lularda ise her ayın 25’i ila 28’inde ödeniyor. Yüzde 30 zammın SSK ve BAĞ-KUR’luların emekli aylığı ödemelerine yetişmesi bekleniyor. Emekli Sandığı mensuplarının ocak dönemi ödeme tarihi 1 Şubat olduğu için zamlı maaşlar şubat ayında ödenecek.

Memur ve emekli aylıklarıyla ilgili son dakika açıklaması geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, SSK ve Bağ-Kur emekli ve memur zammının Ocak 2023 döneminde yüzde 30'a yükseltildiğini açıkladı. Memur ve emekliye yapılan zam Resmi Gazete'de yayımlandı. Böylece SSK ve Bağ-Kur emeklisi yüzde 14,6 memur ve memur emeklisi ise yüzde 13,52 ek zam almış oldu.

5 milyonu aşkın memur ve memur emeklisinin maaşı bu ay yüzde 30 artarken, bir artış da ek göstergeyle gelecek.

Memur ve emeklileri ocak ayında yüzde 30 zam alacak. En düşük emekli aylığı 3 bin 500 liradan 5 bin 500 liraya çıkarıldı.Düzenleme ile işverenlere asgari ücret desteği de artırıldı.İşverenlere sağlanan asgari ücret desteği Haziran 2023'e kadar uzatılacak ve bu desteğin tutarı 400 liraya çıkarılacak.Teklife göre, asgari ücret desteğinden 1 milyon 700 bin işveren faydalanacak.

"93 BİN TL İLAVE İKRAMİYE FARKI"

2022'de emekli olan memurlar 3600 ek gösterge düzenlemesiyle ilave ikramiye alacak. İlave ikramiye tutarı, katsayı ve hizmet yılına göre değişecek. 2022'de emekli olan kamu görevlilerine ortalama 93 bin lira ikramiye farkı ödeneceği bildirildi. İkramiye farkı 1 kereye mahsus olarak yatırılacak.

İave ikramiye hakkı, 2023 yılının ilk yarısında emekli olan memurlar için memur maaşlarına Temmuz 2023'te yapılacak zamdan sonra yenilenecek katsayılarla da doğacak.

Ek gösterge düzenlemesi ile 1. dereceye kadar yükselen tüm çalışanların ek göstergesi 600 puan artırılırken, öğretmen, polis, hemşire müdür gibi bazı meslek gruplarında 2200 veya 3000'den 3600'e çıkarıldı.

Kamu çalışanlarına maaşları ek gösterge üzerinden ödenecek. Memur emeklileri de Şubat ayından itibaren ek gösterge üzerinden aylık alacak. Ek göstergesi 3000'den 3600'e çıkan 25 yıllık çalışanın aylığına 2 bin 115 lira, 30 yıl hizmeti olana da 2 lira 240 lira ilave artış yapılacak.

Ek göstergesi 2200'den 3600'e yükselip 25 yıl hizmeti olanlar 2 bin 463 lira, 30 yıl hizmeti olanlar da 2 lira 587 daha fazla zam alacak.

2023 ZAMLI MAAŞLAR NE ZAMAN YATACAK?

Mmemur ve emekliye yüzde 30 zam ve en düşük emekli aylığının 5.500 TL'ye yükselten yasa Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

SSK EMEKLİ MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK?

İşte SSK emekli maaşları için ödeme takvimi...

Tahsis numarası son rakamı 9 olanlar ayın 17'sinde,

Tahsis numarası son rakamı 7 olanlar ayın 18'inde,

Tahsis numarası son rakamı 5 olanlar ayın 19'unda,

İşte SSK emekli maaşları için ödeme takvimi...

Tahsis numarası son rakamı 9 olanlar ayın 17'sinde,

Tahsis numarası son rakamı 7 olanlar ayın 18'inde,

Tahsis numarası son rakamı 5 olanlar ayın 19'unda,

Tahsis numarası son rakamı 6 olanlar ayın 23'ünde,

Tahsis numarası son rakamı 4 olanlar ayın 24'ünde,

Tahsis numarası son rakamı 2 olanlar ayın 25'inde,

Tahsis numarası son rakamı 0 olanlar ayın 26'sında yapılacak.

BAĞ-KUR EMEKLİSİ ZAMLI MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK

Tahsis numarası son rakamı 9,7,5 olanlar ayın 25'inde,

Tahsis numarası son rakamı 3,1 olanlar ayın 26'sında,

Tahsis numarası son rakamı 8,6,4 olanlar ayın 27'sinde,

Tahsis numarası son rakamı 2,0 olanlar ayın 28'inde yapılacak.

Öte yandan maaş ödeme tarihi Cumartesi gününe rastlayan hak sahiplerinin ödemesi Cuma, Pazar gününe rastlayanların ödemesi ise Pazartesi yapılıyor.

KİM NE KADAR ALACAK? İŞTE O TABLO

Ek göstergesi 600 puan artanlar

Artış 260 TL

3000'den 3600'e çıkanlar ( 25 yıl)

Artış 2.115 TL

3000'den 3600'e çıkanlar (30 yıl)

Artış 2.240 TL

2200'den 3.600'e çıkanlar ( 25 yıl)

Artış 2.463 TL

Yeni zamlı memur maaşları tek tek açıklandı
Memur (Üniversite mezunu): maaş 9 bin 707 TL (Derece 9/1)

Zam: 2 bin 912 TL Yeni maaş: 12 bin 619 TL

ÖĞRETMEN
Mevcut maaş: 12 bin 276 (Derece 1/4)

Zam: 3 bin 683 TL

Yeni maaş: 15 bin 958 TL

UZMAN ÖĞRETMEN
Mevcut maaş 12 bin 905 (Derece 1/4)

Zamlı maaş: 17 bin 547 TL

POLİS MEMURU
Mevcut maaş: 13 bin 747 (Derece 8/1)

Zam: 4 bin 124 TL

Yeni maaş: 17 bin 871 TL

HEMŞİRE
Mevcut maaş: 11 bin 828 (Derece 5/1)

Zam: 3 bin 548 TL

Yeni maaş: 15 bin 376 TL

AVUKAT
Mevcut maaş: 15 bin 485 (Derece 1/4)

Zam:4 bin 646 TL

Yeni maaş: 20 bin 130 TL

GENEL MÜDÜR
Mevcut maaş 29 bin 809 (Derece 1/4)

Zam: 8 bin 943 TL

Yeni maaş: 38 bin 751 TL

EK ÖDEMELER DAHİL DEĞİL

Maaş hesaplamalarına, bölgesel ödemeler, ek ders ücreti, vekalet ücreti, döner sermaye ödemesi ve yabancı dil tazminatı gibi ödemeler dahil edilmemiş, aile ve çocuk yardımı ödeneği ise dahil edilmiştir.

Ek gösterge düzenlemesine ilişkin merak edilen soruların yanıtları şöyle:
Ek gösterge hesaplaması nasıl yapılacak?

gösterge düzenlemesi ile maaş artışı tazminat yansıtma oranlarıyla gerçekleşiyor. Ek gösterge 3600'e çıktığında tazminat yansıtma oranı da yaklaşık 60 puan yükseliyor. Buna göre, göstergesi 2200'den 3600'e, 3000'den 3600'e çıkanlar büyük kazanç elde edecek. Memurların maaşlarında 1.400-1.850 lira arasında değişen artışlar olacak.

Kamuda çalışan şef, araştırma ve planlama uzmanlarına da gösterge verilecek mi?
Birinci dereceye düşen 4 yıllık fakülte mezunu, üniversite okumuş herkesin 3600 kapsamına alınması talep ediliyor. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, düzenlemenin kapsamının daha fazla genişletilmesine yönelik taleplerin değerlendirildiği mesajını verdi. Meclis'te yapılacak bir düzenlemeyle çözüme kavuşturulması düşünülüyor.

Düzenlemeden ortaokul, lise mezunu memur da yararlanacak mı?
Ek gösterge artışından bütün kamu çalışanları ve memur emeklileri yararlanacak. Hiçbir ek göstergesi olmayanlara 600 ek gösterge verilecek.

Yapılan düzenlemeler ortaokul, lise mezunu, iki yıllık üniversite bitirenlerin de cebine yansıyacak. 2 yıllık polis koleji mezunları, bekçi, uzman jandarma da yararlanacak.

Birinci dereceye gelen memurların göstergesi 3600 oldu. Öğretmen, polis, hemşire, din görevlisi ve avukatların emekli aylıkları bu gösterge üzerinden ödenecek. Genel müdür yardımcısının ek göstergesi 4400'e, şube müdürü ve ilçe müdürünün ek göstergesi ise 3000'e çıkarılacak.

1 Ekim 2008'den önce işe başlayan memur da yararlanabilecek mi?
Düzenlemeden hem 1 Ekim 2008 tarihinden önce başlayanlar hem de yeni başlayan memur yararlanacak. Bu tarihten önce işe başlayanların hem emekli ikramiyeleri hem de emekli aylıkları artacak.

Yeni başlayan memurlarda ise emekli aylığı hesabında ek gösterge kullanılmıyor. Yeni memurlar emekli olduğunda emekli ikramiyeleri artacak.

Dul ve yetim aylığı alanlar ek gösterge artışından yararlanacak mı?
Memur maaş ve emekli ikramiyelerini olumlu etkileyeceğinden sigortalının vefatı nedeniyle ödenen dul ve yetim aylıkları da artacak.

Örneğin, öğretmen kadrosunda görev yaparken yaşamını yitiren eşinden 1998'den itibaren 1600 ek göstergeden dul aylığı alan hak sahibi 15 Ocak itibariyle 2200 gösterge üzerinden fark alacak.

Emekli aylıklarına yeni ek gösterge artışı ne zaman yapılacak?
Daha önce emekli olanlara esas ek gösterge rakamları 15 Ocak itibarıyla yansıtılacak. Buna göre hesaplanan aylıkları 1 Şubat'ta ödenecek.

Aylıklarıyla birlikte 15-31 Ocak dönemi için aylık farkı yatırılacak. Yeni emekli olacaklar ve hak sahiplerinin aylık ve ikramiyeleri yeni göstergeye göre hesaplanacak.

Düşük ek göstergeye tabi göreve geçen memur 3600'den yararlanır mı?
Kariyer görevinden sonraki ilk ataması Kurumların 1, 2, 3 ve 4'üncü dereceli kadrolarından birine geçenler ek gösterge artışından yararlanacak, 5 ve sonraki dereceli kadrolara atananlar yararlanamayacak.

En yüksek memur aylığına göre yapılan ödemeler de yükselecek mi?
En yüksek devlet memuru maaşı 9500 gösterge rakamının memur maaş katsayısı ile çarpımına göre hesaplanıyor. En yüksek devlet memuru Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı olup ek göstergesine 400 puan eklendi. Ancak bu artış yapılan ödemelerde dikkatte alınmayacak.

EMEKLİ AYLIKLARINA NASIL YANSIYACAK?

GÖSTERGESİ 600 ARTAN: 260 TL

3000'DEN 3600'E ÇIKAN (25 YIL): 2.115 TL

2200'DEN 3600'E ÇIKAN (25 YIL): 2.463 TL

EMEKLİNİN İKRAMİYESİ NE KADAR ARTACAK?

3000'DEN 3600'E ÇIKAN (25 YIL): 53.000 TL

2200'DEN 3600'E ÇIKAN (25 YIL): 62.000 TL

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ne göre, yaşlılık, malullük, ölüm aylığı alan emekliler ve hak sahiplerine dosya bazında 3 bin 500 lira olarak öngörülen aylık asgari ödeme tutarı 5 bin 500 liraya çıkarılacak.

Hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar; köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan ticari kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar; gelir vergisinden muaf olup esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olanlar; anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları; sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları; diğer şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortakları; tarımsal faaliyette bulunanlara ödenen gelir ve aylıklar, Ocak 2023'ten geçerli olmak üzere yüzde 30 oranında artırılacak.

Düzenlemeye göre, asgari ücret desteği Ocak-Haziran 2023'te de devam edecek. Sosyal Güvenlik Kurumu personellerine fazladan çalışmaları halinde saat başına 27 lira ek mesai ücreti ödenecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararına göre Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Sigorta Primleri ile taşra teşkilatının 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi personeline fazla çalışma ücreti ödenmesine karar verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Sigorta Primleri ile taşra teşkilatının 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi personeline fazla çalışma ücreti ödenmesine karar verildi.

Karara göre mesai saatleri dışında fiilen fazladan çalışma yapan personellere her bir saat için 27 Türk Lirası ödenecek.

Memur ve emekli maaşlarına yeni bir zam yapılması gündeme geldi. Yüzde 30'luk zam sonrası kulislerde AK Parti'nin sandık öncesi yeni bir zam için çalışma başlattığı konuşulmaya başladı.

Ek zam oranı için yüzde 15'lik bir artışın masada olduğu belirtilirken, böylelikle memur ve emekli zammının yüzde 45'e çıkarılması amaçlanıyor. Söz konusu ek zam için ise tarih bile belli.

Memur ve emekliye yapılan yüzde 30'luk zam sonrası ek zam iddiaları iyiden iyiye konuşulmaya başladı. Memur ve emeklileri heyecanlandıran haber, Ankara kulislerinden sızdı. AK Parti kurmayları yeni zam için düğmeye bastı.

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞINA YENİ ZAM

Emekli ve memurun zamlı maaşları henüz yatmazken, iktidar kanadından gelen açıklamalar maaşlara yeni bir ilave zam geleceği şeklinde yorumlanıyor. Milyonların beklentisi sandık gelmeden maaşlara yeni bir zam gelmesi.

Yüzde 30 zamla en düşük memur maaşı 11 bin 848 TL, en düşük memur emeklisi maaşı 7 bin 901 TL olmuştu. En düşük emekli maaşı ise 5 bin 500 TL'ye yükselmişti.

EK ZAM İÇİN TARİH BİLE BELLİ

Seçim için muhtemel tarihler 30 Nisan, 7 Mayıs ve 14 Mayıs tarihleri konuşulurken, Show Haber'de yer alan habere göre ek zam için müjdenin mart ortası gibi verilmesi bekleniyor.

YÜZDE 15 ORANINDA EK ZAM MASADA

Öne çıkan zam oranı ise yüzde 15. Yani memur ve emeklinin maaş artışı yüzde 45'i bulacak. AK Partinin gündemindeki ek zam için yapılan çalışmanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulması bekleniyor.

Öte yandan Memur ve emekli aylıklarıyla ilgili son dakika gelişmesi geldi. Memur ve memur emeklilerine yüzde 25 zam yapılacağının açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan müjdeyi vermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, memur ve emekli maaş artış oranını yüzde 25'ten 30'a çıkarıldığını açıkladı. Vatandaşların gündeminde yer alan konu ile ilgili merak edilenler ise Memur emekli zamlı maaşları ne zaman yatacak? Zamlı yeni maaşlar ne zaman yatacak? soruları ile araştırıldı.

MEMUR VE EMEKLİ ZAMLI MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK?

Memur, sözleşmeli ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak 2023 tarihinden itibaren almaya başlayacak.

Erdoğan, "Geçtiğimiz yıl memur maaşlarında yüzde 87'lik artışa gitmiş, temmuz ayında yüzde 42 zam yapmıştık. Memurlar ve memur emeklilerinin yüzde 16, SSK ve Bağkur emeklilerinin yüzde 15,4 maaş artışı gerekiyordu. Memurlarımızın ve emeklilerimizin durumunu bildiğimiz için razı olamadık. Bütçe imkanlarını zorlayarak memur ve emekli maaşlarında yüzde 25'lik artışa gitmeyi kararlaştırmıştık. Dün ve bugün çalışmalar sonucunda memur ve emekli maaş artış oranını yüzde 30'a çıkarabileceğimiz imkanlar sağladık" ifadelerini kullandı.

EMEKLİ AYLIKLARINA NASIL YANSIYACAK?

Dini yükseköğrenim görmeyen lisans mezunu din görevlileri, sağlık bilimleri lisansiyeri olmayan lisans mezunu hemşireler ve müdürlerin ek göstergeleri 2200’den 3600’e çıkacak.Yükseköğrenim mezunu öğretmenler, dini yükseköğrenim mezunu din görevlileri, sağlık bilimleri lisansiyeri hemşireler ve polislerin ek göstergesi ise 3000’den 3600’e çıkacak.

Ek göstergesi sadece 600 puan artan emeklilerin aylıklarında, yüzde 30’luk normal maaş zammına ilave 260,40 TL artış olacak.Ek göstergesi 3000’den 3600’e çıkanlardan 25 yıl hizmeti olanların aylıklarına 2.115 TL, 30 yıl hizmeti bulunanların aylıklarına ise 2.240 TL ilave artış yapılacak.

Ek göstergesi 2200’den 3600’e çıkanlardan 25 yıl hizmeti olanlar 2.463 TL, 30 yıl hizmeti olanlar ise 2.587 TL daha fazla zam alacaklar.

EMEKLİ VE MEMUR MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

En düşük memur aylığı

Önceki maaş: 9 bin 105 TL

Zamlı maaş: 11 bin 836 TL

En düşük SSK ve Bağ-Kur emekli aylığı

SSK 2000 sonrası şu anki maaş: 3 bin 500 TL

Zamlı maaş: 5 bin 500 TL

SSK 2000 öncesi şu anki maaş: 4 bin 867 TL

Zamlı maaş: 6 bin 327 TL

Bağ-Kur tarım şu anki maaş: 3 bin 500 TL

Zamlı maaş: 5 bin 500 TL

Bağ-Kur esnaf şu anki maaş: 4 bin 196 TL

Zamlı maaş: 5 bin 500 TL

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.