Emeklilerin Ve Memurların Beklediği Müjdeli Haber Verildi! 2023 Yılında Ki Zam Oranları Belli Oldu

Emeklilerin Ve Memurların Beklediği Müjdeli Haber Verildi! 2023 Yılında Ki Zam Oranları Belli Oldu

Milyonlarca memur ve emeklinin merakla beklediği 2023 zammı için nefesler tutuldu. TÜİK tarafından açıklanan aralık ayı enflasyon verileri ile emekli maaş zammında 5 aylık oran netlik kazandı.

2023 yılının ilk ayı olan ocak ayında 6 aylık oran ile emeklilerin alacağı zam oranı kesinleşecek.

Enflasyonda özellikle son bir yılda yaşanan yüksek artış dolayısıyla ücretlilerin alım gücü azaldı. Enflasyonun maaşlarda yarattığı tahribatı gidermek amacıyla refah zammı yapılması için çalışma yürütüldüğü de bir süre önce kulislere yansıdı. Bu gelişmelerle enflasyondaki artış aralık ayında yüzde 3 civarında gerçekleşir ve seçime yılına özel ilave zam verilmezse memur emeklileri yüzde 18,6, işçi, esnaf ve çiftçi emeklileri ise yüzde 17,5 oranında bir maaş zammıyla yetinmek zorunda kalacak.

MAAŞ ZAMLARI NETLEŞMİŞ OLACAK

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine temmuz ayından itibaren 5 aylık enflasyon artış oranına göre en az yüzde 14,04 zam gelecek. Kesin zam tutarı ise ocak ayında ralık ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla belli olacak. Memur emeklilerine ise bu tabloya göre en az 15,11 zam yapılacak. Tıpkı SSK ve Bağ-Kur emeklileri gibi memur emeklilerinin de ocak ayında aralık ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla maaş zamları netleşmiş olacak.

Temmuzda memur ve memur emeklilerine enflasyon farkı hariç yüzde 7 zam yapılmıştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yaptığı hesap yöntemine göre, memur ve memur emeklisinin geride kalan 5 ay için yüzde 6,6 oranında enflasyon farkı alacağı oluştu.

MEMUR VE EMEKLİ İÇİN YÜZDE 17,5 ZAM BEKLENİYOR

Aralıkta enflasyonun, yüzde 3 artması durumunda 6 aylık enflasyon yüzde 17,5'e yükselecek. Böylece memur ve memur emeklisinin enflasyon farkı alacağı yüzde 9,8'e çıkacak. Memur ve emeklisi, enflasyon farkının yanı sıra alacağı yüzde 8'lik toplu sözleşme zammıyla birlikte toplam zam oranı yüzde 18,6 düzeyinde kalacak. İşçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin aylıklarına ise 6 aylık enflasyon kadar, yani yüzde 17,5 oranında zam yapılacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.