Emeklilerin ve Memurların Beklediği Zam Yapıldı! Hemen Zamlı Maaşlarınızı Kontrol Edebilirsiniz

Emeklilerin ve Memurların Beklediği Zam Yapıldı! Hemen Zamlı Maaşlarınızı Kontrol Edebilirsiniz

Milyonlarca memur ve emeklinin merakla beklediği 2023 zam oranıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. SSK, Bağ-Kur emeklisi ve memur zamları ne kadar olacak? Asgari ücretin 8.506 TL olmasından sonra Memur-Sen'den de 'zam' açıklaması geldi.

Memur ve emekli zammıyla ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Çalışma ekonomisti Tarkan Zengin; asgari ücrete gelen zammın ardından memur ve emekli zamlarıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Memur-Sen de yaptığı yazılı açıklamada 'Asgari ücret artışı örnek olmalı, diğer sabit gelirliler de korunmalı' mesajını verdi.

İşte çalışma ekonomisti Tarkan Zengin'in memur ve emekli zammı yorumu şöyle:

"Türkiye'de kayıtlı 17 milyon işçi var. Bunun yüzde 37'si asgari ücretle çalışıyor. Asgari ücrete yapılan zam dolayısıyla herkesi ilgilendiriyor. Memur ve memur emeklileri toplu sözleşmeye göre zam alıyorlar. Ocak ve Temmuz aylarında zam alıyorlar. Asgari ücret bugün açıklanıyor, uygulama 1 Ocak'ta yürürlüğe girecek. Asgari ücretliler ilk maaşlarını 31 Ocak'ta alacaklar."

EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Şimdiden bugünkü maaşlar asgari ücretle kıyaslanıyor fakat Aralık ayı tüfesiyle birlikte memur, memur emekli ve Bağ-Kur emeklilerin maaşları belli olacak. Aralık ayındaki enflasyon tahmini olarak 3 ya da 4 çıkarsa ortalama %18 veya %19 Ocak ayı zammını alacaklar.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin ceplerindeki zam oranı şimdilik %14-15 civarında. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından anladığım Ocak zammının bununla bırakılmayacağı, memur ve emekliye ilave bir zam yapılacağını düşünüyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir ay önce 'Hem çalışanlarımızın kayıplarını telafi edeceğiz hem de onlara müjdeler vereceğiz' demişti.

TÜRKİYE'DE 13 MİLYON EMEKLİ VAR

SSK, memur ve emeklilere yapılacak Ocak zammı aynı şekilde Temmuz ayında da yapılacak. Bunu da unutmamak lazım, emekli maaşı 3 Ocak'ta belli olacak. Emekli sayımız da az değil, 13 milyon emeklimiz var...

MEMUR-SEN'DEN 'ZAM' MESAJI

Memur-Sen'den de memur zammı açıklaması geldi! Memur-Sen'in resmi internet sitesinden yapılan açıklamada 'Asgari ücrete yapılan artış örnek olmalı, diğer sabit gelirliler de korunmalıdır' denildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.