SGK’dan Gelen Haber Milyonları Sevindirecek! Hemen PTT Başvurunuzda Bulunun 12 Bin 454 TL Ödemenizi Alın

SGK’dan Gelen Haber Milyonları Sevindirecek! Hemen PTT Başvurunuzda Bulunun 12 Bin 454 TL Ödemenizi Alın

Asgari ücretle çalışanları sevindirecek haber geldi. Gelişmelere göre Sosyal Güvenlik Kurumu bazı durumlarda toplu para ödemesi yapıyor. Bu ödemelerden biri de asgari ücretlilere yapılıyor.12 bin 454 TL’nizi PTT’den alabilirsiniz.

Devlet yeni doğum yapan ve SGK ‘ya başvuran kadınlara müjdeyi verdi. SGK’ya başvuru yapan doğum yapmış kadınlara PTT aracılığı ile 12 bin 454 TL toplu para veriliyor. Ancak bu parayı alabilmek için bazı şartları taşımak gerekiyor. Her şeyden önce bu yardımı alabilmek için doğumun tam ve sağ bir şekilde gerçekleşmiş olması gerekiyor. Şartları taşıyanlara 12 bin 454 TL para verilecek.

Bu destek ödemesinden yararlanmak isteyen kadınlarda SGK tarafından bazı şartların arandığı bildirildi. Bu şartlara haiz olmayan kadınların başvurularının kabul edilmeyeceği ve ödeme yapılmayacağı aktarıldı. SGK tarafından aranan şartlar ise şöyle:

“Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması, İstirahatli olduğu süre içinde iş yerinde çalışmamış olması, (Sigortalı kadının isteği ve hekimin onayı ile doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışma durumu hariç) İstirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin yitirilmemiş olması, Doğum olayının canlı veya ölü olarak gerçekleşmiş olması”.

DOĞUM PARASI NASIL ALINIR?

Doğum parası ödemeleri öncelikle başvuru yapılan ayı takiben bir ay içerisinde Doğum Yardımı Sistemine girilir. Doğum Yardımı Sistemine düştükten sonra doğum parası bir ay içinde PTT şubeleri aracılığıyla çekilebilir.

DOĞUM PARASI ŞARTLARI NELERDİR? KİMLER YARARLANABİLİR?

Doğum parası alabilmek için öncelikle Türk vatandaşı ya da mavi kart sahibi olmak gerekir. Hatırlatmak gerekir ki yalnızca annenin bu şarta uyması yeterli değildir, Türk vatandaşı olmak ya da mavi kart sahibiyeti babada da aranan bir gerekliliktir. Doğum parası başvurusu 2015 yılının Mayıs ayının 15. gününden sonra doğan tüm çocuklar için yapılabilir. Eğer o yıllarda doğan çocuğunuz için doğum parası almamışsanız şimdi başvuru yapabilmeniz de mümkündür. Ancak bu tarihten önce doğmuş çocuklarınız için doğum parası verilmez.

DOĞUM PARASI BAŞVURU İŞLEMLERİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Doğum parası başvuru işlemleri, doğumun gerçekleşmesinin ardından herhangi bir zamanda yapılabilir. Başvuru işlemlerinden önce ebeveynlerin ilgili nüfus müdürlüğüne gitmesi gerekir. Nüfus müdürlüğünde öncelikle yeni doğan bebek Kimlik Paylaşım Sistemi adı verilen sisteme kaydedilir. Ardından da ebeveynler doğum yardımı başvuru dilekçesini eksik bırakmayacak bir biçimde şahsen imzalayarak başvurusunu yapar. Doğum parası başvurularının muhatabı; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ya da Sosyal Hizmet Merkezleridir. Dolayısıyla başvurunun bu kurumların şubelerine yapılması gerekir. Ayrıca hizmet alımı yolu ile işe alınmış dahi olsa tüm kamu kurum ya da kuruluşlarında çalışan vatandaşların doğum parası başvuruları çalıştıkları kurum üzerinden alınır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.