TRT1 Dizileri İçin Son Dakika! Alparslan, Teşkilat, Al Sancak, Barbaros Hayreddin Dizileri Final Mi Yapacak?

TRT1 Dizileri İçin Son Dakika! Alparslan, Teşkilat, Al Sancak, Barbaros Hayreddin Dizileri Final Mi Yapacak?

TRT1’de ekrana gelen ve son yıllarda milyonlarca izleyiciyi kendisine çeken dizilerle başarılı bir süreç yönetimi yaşandı. Bu güçlü dizi süreci devam ederken, kanalın elinde çok etkileyici yapımlar bulunuyor.

Gönül Dağı dizisi Cumartesi akşamlarının bir numarası olmaya devam ediyor. Salı akşamları ise Yürek Çıkmazı dizisinin bu sezonun başarılı yapımlarından birisi olduğunu söyleyebiliriz.

TRT1’de bu iki dram dizisinin ilerleyen haftalarda yeni bölümleri izleyicilere farklı duygular yaşatmaya devam edecektir. Ancak kamu yayıncısının elinde bulunan diğer dizilere bakıldığı zaman, bunları ölüm, savaş, çatışma gibi unsurların hiç bitmediği yapımlar olduğu dikkati çekiyor.

Pazartesi akşamları Alparslan Büyük Selçuklu ile Cuma günleri Barbaros Hayreddin dizileri tarihi projeler ama ölümün ve savaşın eksik olmadığı hikayelere sahipler.

Ayrıca üçüncü sezonu devam eden Teşkilat dizisi ile yeni başlayan Al Sancak projesinin de içinde ölüm, çatışma eksik olmuyor.

TRT1’de şimdiye kadar bu dizilerle ilgili sıkıntılı bir durum yoktu. Ancak 6 şubat Pazartesi günü Kahramanmaraş’ta 9 saat arayla yaşanan iki büyük deprem felaketinin ardından kamu yayıncısının ekranında haftanın 4 günü akşam saatlerinde ölümün soğuk nefesinin hiç bitmediği yapımlar bulunuyor.

39 binden fazla insanın ölümüne yol açan ve hala enkaz altında ne kadar kişinin kaldığının bilinmediği bir ortamda kamu yayıncısının deprem sonrası yayınlarını nasıl düzenleyeceği merak konusu oldu.

TRT1’in bir süre daha dizilerini ekrana getirmeme kararı biliniyor ama bu kadar yıkıcı ve binlerce insanın ölümüne yol açan deprem gibi bir felaketin ardından; savaşın, ölümün, kavganın, çatışmanın bitmediği, şiddet dolu dizileri yayınlamak ne kadar gerçekçi olacak?

TRT1’in dizileri arasında Gönül Dağı projesi insanları rahatlatan bir yapım. Yürek Çıkmazı da bir dram hikayesi olmasının yanı sıra hayatın içinden birçok noktaya temas ediyor. Bu iki dizide deprem sonrası izleyicileri derinden etkileyebilecek sahneler yok.

Ancak; Alparslan, Barbaros Hayreddin, Teşkilat ve Al Sancak dizileri böyle değil. TRT1 gibi tüm topluma ayna olan kamu yayıncısının haftanın 4 günü ölümün eksik olmadığı dizileri yayınlamaya devam etmesi, deprem psikolojisi yaşayan ve bu felakette ölenleri düşündükçe uyuyamayan milyonlarca insan için ne kadar sağlıklı olabilir?

TRT1’in yayın planlamasını nasıl yapacağı merak ediliyor.

Tabii ki benzer durum özel televizyon kanallarında da var ama, TRT1’in kamu kaynaklı bir yayın platformu olması, Türkiye’nin en uzak yerine bile ulaşabilme gücü bulunduğu gerçeğini de unutmamak gerekiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.